Coquitlam Metro-Ford Soccer Club Soccer for life!

Coquitlam Metro-Ford Soccer Club Soccer for life!

Coquitlam Metro-Ford Soccer Club

2018-2019 Training Schedules

Schedules are subject to updates and changes, so please check back frequently.


(Winter) Charles Best - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   2005 B SPL 2005 B SPL 2005 B SPL 2003 B SPL 2003 B SPL 2003 B SPL 2001 B SPL 2001 B SPL 2001 B SPL
B  

U14BMSL
(Canales)

U14BMSL
(Canales)

U14BMSL
(Canales) 

U16BMSL
(D'Addabbo)

U16BMSL
(D'Addabbo) 

U16BMSL
(D'Addabbo) 

U16BDiv1
(Gallo)

U16BDiv1
(Gallo)

 
C                    

(Winter) Cunnings - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A 2006 B SPL 2006 B SPL 2006 B SPL 2004 B SPL 2004 B SPL 2004 B SPL U14B Div 1
(Commerford)
U14B Div 1
(Commerford)
U18B Div 2 (Barton) U18B Div 2 (Barton)
D U13B MSL
(Buric)
U13B MSL
(Buric)
U13B MSL
(Buric)
U14B MSL
(Buric)
U14B MSL
(Buric)
U14B MSL
(Buric)
U14B Div 1
(Townsend)
U14B Div 1
(Townsend)
U18B Div 2(O'Neill) U18B Div 2(O'Neill)
E             U14B Div 2
(Gasbarro)
U14B Div 2
(Gasbarro) 
   
F              

 

   

(Winter) Percy Perry - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   U13B Div 2
(Dill)
U13B Div 2
(Dill)
U13B Div 1
(Duncan)
U13B Div 1
(Duncan) 
U15B Div 3
(Verones) 
U15B Div 3
(Verones)  
2002B SPL 2002B SPL
2002B SPL
B   U13B Div 3
(Albrecht)
U13B Div 3
(Albrecht)
U13B Div 2
(Alvaro)
U13B Div 2
(Alvaro) 
U13B Div 3
(Twidale) 
U13B Div 3
(Twidale)  
U17B MSL
(Cargill)
U17B MSL
(Cargill)
U17B MSL
(Cargill)
C   U13B Div 3
(Bhatti)
U13B Div 3
(Bhatti)
U13B Div 3
(Dunn)
U13B Div 3
(Dunn)
U14B Div 2
(Kazemnia)
U14B Div 2
(Kazemnia)
     
  U13G Div 3
(Evans Ogden)
U13G Div 3
(Evans Ogden)
U14B Div 3
(Abraham)
U14B Div 3
(Abraham)
         
                   

(Winter) Town Centre East - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A             U15B Div 1
(Callister)
U15B Div 1
(Callister)
U17 Div 1
(Adams)
U17 Div 1
(Adams)
B             U15B Div 1
(Burke)
U15B Div 1
(Burke)
U17 Div 2
(Vicente)
U17 Div 2
(Vicente)
C             U15B Div 2
(Midgley)
U15B Div 2
(Midgley)
   
E                    
F                    

(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U9B House(Meller) U9B House(Meller)
U9B Dev (Price) U9B Dev (Price)
U9B Dev (Kay) U9B Dev (Kay)
       

(Winter) Town Centre North - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A HP Program                 
HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   U14B Div 3
(Rye)
U14B Div 3
(Rye)
U18B Div 1
(Ranji)
U18B Div 1
(Ranji)
B HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   U16B Div 1
(Carmody)
U16B Div 1
(Carmody)
U17B Div 3 
(Ricci)
U17B Div 3
(Ricci)
C HP Program  
HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   U16B Div 2
(Anderson)
U16B Div 2
(Anderson)
U17B Div 3
(Karamanolis)
U17B Div 3
(Karamanolis)
D HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   U16B Div 3
(Sounders)
U16B Div 3
(Sounders)
   
E HP Program  
HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   U15B Div 3
(McVey)
U15B Div 3
(McVey)
   
F HP Program  
HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program          
G HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program   HP Program          

(Winter) Town Centre West - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A HP Program  HP Program 
HP Program 
HP Program 
HP Program
HP Program
       
B HP Program 
HP Program
HP Program
HP Program 
HP Program 
HP Program 
       
C HP Program  HP Program
HP Program 
HP Program
HP Program
HP Program 
       
D HP Program 
HP Program 
HP Program
HP Program HP Program
HP Program 
       
E HP Program 
HP Program
HP Program
HP Program 
HP Program 
HP Program 
       
F HP Program 
HP Program
HP Program
HP Program
HP Program 
HP Program 
       

(Winter) Charles Best - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   2001G SPL 2001G SPL 2001G SPL 2005G SPL 2005G SPL 2005G SPL
Men's Premier
Wolves
Men's Premier
Wolves
Men's Premier
Wolves
B   2004G SPL 2004G SPL 2004G SPL
U14G MSL
(Verbeek)
U14G MSL
(Verbeek)
U14G MSL
(Verbeek)
Men's Premier
O35's 
Men's Premier
O'35's
Men's Premier
O'35's
C                    
D                    

(Winter) Cunnings - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A 2006 G SPL 2006 G SPL 2006 G SPL 2002 G SPL 2002 G SPL 2002 G SPL        
B U13 G MSL
(Dotto)
U13 G MSL
(Dotto) 
U13 G MSL
(Dotto) 
U17 G MSL
(Lind-Petersen)
U17 G MSL
(Lind-Petersen) 
U17 G MSL
(Lind-Petersen) 
       
C                    
D                    
E                    
F                    

(Winter) Percy Perry - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U11B Div 2
(Wong)
U11B Div 2
(Wong)
U13B Div 2
(Scigliano) 
U13B Div 2
(Scigliano) 
2003 G SPL 2003 G SPL 2003 G SPL Women Premier Women Premier Women Premier
B U11G Div 2
(Scigliano)
U11G Div 2
(Scigliano)
U16G Div 3
(Fletcher)
U16G Div 3
(Fletcher) 
U16 G MSL
(Azzi)
U16 G MSL
(Azzi) 
U16 G MSL
(Azzi) 
U18G Div 1
(Plican)
U18G Div 1
(Plican)
U18G Div 1
(Plican)
C U11G Div 1
(Maglio)
U11G Div 1
(Maglio)
U14G Div 3
(Serres)
U14G Div 3
(Serres)
           
D U11G Div 2
(Maloney)
U11G Div 2
(Maloney)
               
E U11G Div 2
(Killins)
U11G Div 2
(Killins)
               
F U12G Div 2
(Haranghy)
U12G Div 2
(Haranghy)
               

(Winter) Town Centre East - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A             U14B Div 2
(Stewart)
U14B Div 2
(Stewart)
U17B Div 2
(Stewart)
U17B Div 2
(Stewart)
            U14G Div 2
(Mariotti)
U14G Div 2
(Mariotti)
   
C             U14B Div 3
(Patterson)
U14B Div 3
(Patterson)
   
D                    

(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8B House (Maloney) U8B House (Maloney) 
U8G Dev (Roselli) U8G Dev (Roselli)
       

(Winter) Town Centre North - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U13G Div 1
(Von Stefenneli)
U13G Div 1
(Von Stefenneli)
U11G House
(Nash)
U11G House
(Nash)
U12G House
(Morris)
U12G House
(Morris)

U16G Div 1
(Bettamin)

U16G Div 1
(Bettamin)
U17G Div 1
(Wong) 
U17G Div 1
(Wong) 
B U13G Div 2
(Alexander)
U13G Div 2
(Alexander)
U11G House
(Lock)
U11G House
(Lock)
U12G House
(Bolam) 
U12G House
(Bolam)
U16G Div 1
(McLeod)
U16G Div 1
(McLeod)
U17G Div 3
(Wong) 
U17G Div 3
(Wong) 
C U9G Dev
(Svoboda)
U9G Dev
(Svoboda)
U10G Dev
(Sayers)
U10G Dev
(Sayers)
U12G House
(Worsley)
U12G House
(Worsley)
U16G Div 2
(Traviss)
U16G Div 2
(Traviss)
   
D

U13B Div 3
Oljaca

U13B Div 3
Oljaca
U11G House
(Ryshak)
U11G House
(Ryshak)
    U14G Div 3
(Sawrenko)
U14G Div 3
(Sawrenko) 
   
E U12G Div 2
(Verbeek)
U12G Div 2
(Verbeek)
U11G House
(Hotshots)
U11G House
(Hotshots)
U12G House
(Bloom)
U12G House
(Bloom)
       
    U8G House
(Sadgrove)
U8G House
(Sadgrove)
U12G House
(Matheson)
U12G House
(Matheson)
       
    U9G House
(Stefani)
U9G House
(Stefani)
U12G House
(Stefani)
U12G House
(Stefani)
       
H     U9G House
(Worsley)
U9G House
(Worsley)
U9G Dev
(Svoboda)
U9G Dev
(Svoboda)
       

(Winter) Town Centre West - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U12G Div 1
(Bartram)
U12G Div 1
(Bartram)
U15G Div 1
(Catton) 
U15G Div 1
(Catton)
U15G Div 2
(Gallina)
U15G Div 2
(Gallina) 
       
B U12G Div 1
(Sadgrove)
U12G Div 1
(Sadgrove)
U14G Div 1
(Carmichael)
U14G Div 1
(Carmichael)
U15G Div 2
(Gargan)
U15G Div 2
(Gargan)
       
C U12G Div 1
(King)
U12G Div 1
(King)
U14G Div 2
(Griffiths)
U14G Div 2
(Griffiths)
U15G Div 3
(Plican) 
U15G Div 3
(Plican)
       
D U12G House
(Brown)
U12G House
(Brown)
               
U12B House
(Herring)
U12B House
(Herring)
               
U10G House
(Di Francesco)
U10G House
(Di Francesco)
               

(Winter) Charles Best - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U11B Div 1
(Schwing)
U11B Div 1
(Schwing)
U12B House (Andre) U12B House (Andre)   U16B Div 1 (Gallo) U16B Div 1 (Gallo) 
Women Classic Royals Women Classic Royals 
B     U10B Dev
(Chow)
U10B Dev
(Chow) 
U12B Div 1
(Chow)
U12B Div 1
(Chow)
 U17B Div 2 (Vicente) U17B Div 2 (Vicente)  Women O30 Selects  Women O30 Selects
C     U10G Dev
(Valente) 
U10G Dev
(Valente)                   
U12B Div 2
(Valente)
U12B Div 2
(Valente)
 U17B Div 3 (Ricci) U17B Div 3 (Ricci)     
    U10B Dev
(Todd)
U10B Dev
(Todd)
U12B Div 1
(Battista)
U12B Div 1
(Battista)
       
     U10B House
(Polano)
U10B House
(Polano) 
U12B House
(Polano)
U12B House
(Polano)
       
    U10G Dev
(Bodnark)
U10G Dev
(Bodnark)
U12B House
(Pastora)
U12B House
(Pastora)
       

(Winter) Cunnings - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U10B Dev
(Cavanagh)
U10B Dev
(Cavanagh)
U12B Div 2
(Cavanagh)
U12B Div 2
(Cavanagh)
           
B U11B Div 2
(Carter)
U11B Div 2
(Carter)
U12B Div 2
(DiFrancesco)
U12B Div 2
(DiFrancesco)
           
C  U8B House
(Lenarduzzi)
U8B House
(Lenarduzzi) 
 U11B Div 1
(Mollica)
U11B Div 1
(Mollica) 
           
D U10B House
(Bekar)
U10B House
(Bekar)
U12B Div 2
(Vairo)
U12B Div 2
(Vairo)
           
E U9B Dev
(Richards)
U9B Dev
(Richards)
U12B House
(Nakano)
U12B House
(Nakano)
           
F U9B Dev
(Mobilio)
U9B Dev
(Mobilio)
 U10G Dev
(Gasbarro)
U10G Dev
(Gasbarro) 
           

(Winter) Percy Perry - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U11B House
(Northcott)
U11B House
(Northcott)
U13B MSL
(Buric)
U13B MSL
(Buric)
U15B MSL
(Buric)
U15B MSL
(Buric)
U16B MSL
(D'Addabbo)
U16B MSL
(D'Addabbo)
Women Div 2
Tornados
Women Div 2
Tornados
B U11B House
(Roos)
U11B House
(Roos)
U14B MSL
(Canales)
U14B MSL
(Canales)
U15B Div 1
(Callister)
U15B Div 1
(Callister)
U17B MSL 
(Cargill)
U17B MSL
(Cargill)
Women Div 2
Adrenaline
Women Div 2
Adrenaline
C U11B House
(Sadet)
U11B House
(Sadet)
U13B Div 2
(Dill)
U13B Div 2
(Dill)
U15B Div 2
(Burke)
U15B Div 2
(Burke)
       
D U11B House
(Shaferman)
U11B House
(Shaferman)
               
E U10B House
(Barrett)
U10B House
(Barrett)
               
F U9B House
(Clarke)
U9B House
(Clarke)
               

(Winter) Town Centre East - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A             U17B Div 3
(Karamanolis)
U17B Div 3
(Karamanolis)
U18B Div 1
(Ranji)
U18B Div 1
(Ranji)
B             U17B Div 1
(Adams)
U17B Div 1
(Adams) 
U18B Div 2
(O'Neill)
U18B Div 2
(O'Neill)
C             U16B Div 1
(Carmody)
U16B Div 1
(Carmody)
U18B Div 2
(Barton)
U18B Div 2
(Barton)
D                    
E                    
F                    

(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A SPL SPL SPL SPL SPL SPL        

(Winter) Town Centre North - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U14B Div 3
(Abraham) 
U14B Div 3
(Abraham) 
U14B Div 1
(Commerford)
U14B Div 1
(Commerford)
U16B Div 2
(Anderson)
U16B Div 2
(Anderson)
Men Div 3
(Cigic) 
Men Div 3
(Cigic) 
B U12B House
(Boyd)
U12B House
(Boyd)
U13B Div 2
(Alvarez)
U13B Div 2
(Alvarez)
U14B Div 1
(Townsend)
U14B Div 1
(Townsend)
U16B Div 3
(Pesic)
U16B Div 3
(Pesic)
 Men O30 Shooters
(Fenekoldt)
Men O30 Shooters
(Fenekoldt) 
C U12B House
(Wilson)
U12B House
(Wilson)
U13B Div 3
(Albrecht)
U13B Div 3
(Albrecht)
U14B Div 2
(Gasbarro)
U14B Div 2
(Gasbarro)
U16B Div 3
(Buchan)
U16B Div 3
(Buchan)
 Men Div 3 (Barnetson) Men Div 3 (Barnetson) 
D U10B House
(Buono)
U10B House
(Buono)
U13B Div 3
(Bhatti)
U13B Div 3
(Bhatti)
U14B Div 2
(Kazemnia)
U14B Div 2
(Kazemnia)
U15B Div 3
(Verones)
U15B Div 3
(Verones)
   
E U10B House
(Beale)
U10B House
(Beale)
U13B Div 3
(Dunn)
U13B Div 3
(Dunn)
U14B Div 3
(Rye)
U14B Div 3
(Rye)
U15B Div 3
(McVey)
U15B Div 3
(McVey)
   
F U9G Dev (Barnetson) U9G Dev (Barnetson)
U13B Div 3
(Twidale)
U13B Div 3
(Twidale)
U13B Div 1
(Duncan)  
U13B Div 1
(Duncan)  
       
G U9B House (Plavcic) U9B House (Plavcic)
     
         
H U9B House
(Meller)
U9B House
(Meller)
               

(Winter) Town Centre West - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A SPL 4V4 SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
B SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
C SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
D SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
E SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
F SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       

(Winter) Charles Best - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   U13G Div 3
(Carter)  
U13G Div 3
(Carter) 
U13G Div 1
(Von Stef) 
U13G Div 1
(Von Stef)
U17G Div 1
(Wong)
U17G Div 1
(Wong) 
Men's Premier
Wolves 
Men's Premier
Wolves  
Men's Premier
Wolves  
B   U13B Div 2
(Scigliano)
U13B Div 2
(Scigliano) 
U13G Div 2
(Alexander) 
U13G Div 2
(Alexander) 
U17G Div 3
(Wong)
U17G Div 3
(Wong) 
Men's Div 1
Lupi
Men's Div 1
Lupi
Men's Div 1
Lupi
C   U11B Div 2
(Wong)
U11B Div 2
(Wong)
U15B Div 3
(Skaric) 
U15B Div 3
(Skaric)
U12B Div 2
(Valente)
U12B Div 2
(Valente)
     
  U12B Div 1
(Chow)
U12B Div 1
(Chow)
             

(Winter) Cunnings - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   U11G Div 1
(King)
U11G Div 1
(King)
             
B   U9B House
(Mahinas)
U9B House
(Mahinas)
             
C   U10G House
(Merritt)
U10G House
(Merritt)
             
D    U9G Dev 
(Henly)
U9G Dev
(Henly) 
             
E   U8G Dev
(Quartro)
U8G Dev
(Quartro)
             
F   U8B House
(Gianelli)
U8B House
(Gianelli)
             

(Winter) Percy Perry - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A 2006B SPL 2006B SPL
2006B SPL
2003B SPL 2003B SPL
2003B SPL
2001B SPL
2001B SPL
2001B SPL
 
B 2005B SPL 2005B SPL
2005B SPL  2002B SPL 2002B SPL
2002B SPL
U14B Div 2
(Stewart)
U14B Div 2
(Stewart)
U17B Div 2
(Stewart) 
U17B Div 2
(Stewart)
C 2004B SPL 2004B SPL 2004B SPL              
D                    
E                    
F                    

(Winter) Town Centre East - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4        
B MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4        
C MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4 MSL 4V4        
D                    
E                    
F                    

(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U8G House
(Wheatley)
U8G House
(Wheatley)
U8G Dev
(Bartram)
U8G Dev
(Bartram)
U10B Dev
(Catton)
U10B Dev
(Catton)
       

(Winter) Town Centre North - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U12B Div 1
(Batista)
U12B Div 1
(Batista)
    U10B Dev
(Catton)
U10B Dev
(Catton)
U16G Div 1
(McLeod)
U16G Div 1
(McLeod)
Women Div 4
Crush 
Women Div 4
Crush
B U12B Div 1
(Di Francesco)
U12B Div 1
(Di Francesco)
U10B House
(Loiero)
U10B House
(Loiero)
U12G House
(Sammartino)
U12G House
(Sammartino)

U16 Div 2
(Traviss)

U16 Div 2
(Traviss)
Women Div 2
Impact
Women Div 2
Impact
C U12B Div 1
(Cavanagh)
U12B Div 1
(Cavanagh)
 U10B House
(Miller)
U10B House
(Miller)
U12B House
(Anderson)
U12B House
(Anderson)
U16G Div 2
(Fletcher)
U16G Div 2
(Fletcher)
Women Div 3
Black Ice
Women Div 3
Black Ice
D U12B Div 2
(Sparta)
U12B Div 2
(Sparta)
U10B House
(Pastore)
U10B House
(Pastore)
U12B House
(Papantoniou)
U12B House
(Papantoniou)
U14G Div 3
(Sawrenko) 
U14G Div 3
(Sawrenko) 
   
E U11B Div 1
(Schwing)
U11B Div 1
(Schwing)
U10B House
(Catherwood)
U10B House
(Catherwood)
U10B House
(Manhas)
U10B House
(Manhas)
U15B Div 2
(Midgley)
U15B Div 2
(Midgley)
   
F U11B Div 1
(Mollica)
U11B Div 1
(Mollica)
U10B House
(Ferriera)
U10B House
(Ferriera)
U11B House
(Handyside) 
U11B House
(Handyside) 
       
G U12B Div 2
(Carter)
U12B Div 2
(Carter)
U10B House
(Cosman)
U10B House
(Cosman)
           
H U10B House
(Enderica)
U10B House
(Enderica)
U10G House
(Lina)
U10G House
(Lina)
U11B House
(Chauhan) 
U11B House
(Chauhan)
       

(Winter) Town Centre West - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U11B House
(Evers)
U11B House
(Evers)
U15G Div 1
(Catton)
U15G Div 1
(Catton)
U14G Div 2
(Mariotti)
U14G Div 2
(Mariotti)
       
B U12B House
(Goscman)
U12B House
(Goscman)
U15G Div 3
(Plican)
U15G Div 3
(Plican)
U15G Div 2
(Gargan) 
U15G Div 2
(Gargan) 
       
C U10B House
(Pregler)
U10B House
(Pregler)
U14G Div 2
(Griffiths) 
U14G Div 2
(Griffiths)
U14G Div 3
(Serres)
U14G Div 3
(Serres)
       
D  U8B House
(Miller)
U8B House
(Miller)                               
               
E U10B House
(Nowostawski)
U10B House
(Nowostawski)
               
F U10B House
(MacKerricher)
U10B House
(MacKerricher)
               

(Winter) Charles Best - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   U13G MSL
(Dotto)
U13G MSL
(Dotto)
U16G MSL
(Azzi)
U16G MSL
(Azzi)
  GAMES GAMES
GAMES
GAMES
B   U15G Div 1
(Bettamin)
U15G Div 1
(Bettamin)
U17G MSL
(Lind-Petersen)
U17G MSL
(Lind-Petersen)
  GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
C   Referees Referees       GAMES
GAMES
GAMES
GAMES

(Winter) Cunnings - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A ACADEMY ACADEMY
ACADEMY
2003 G SPL 2003 G SPL 2003 G SPL GAMES GAMES
GAMES
GAMES
B ACADEMY
ACADEMY
ACADEMY
  U15G Div 2
(Gallina)
U15G Div 2
(Gallina)
GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
C ACADEMY
ACADEMY
ACADEMY
      GAMES
GAMES
GAMES
GAMES

(Winter) Percy Perry - Friday

  4:30-5:00 5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30
A                    
B                    
C                    
D                    
E                    
F                    

(Winter) Town Centre East - Friday

  5:00 - 5:30 5:30 - 6:00 6:00 - 6:30 6:30 - 7:00 7:00 - 7:30 7:30 - 8:00 8:00 - 8:30 8:30 - 9:00 9:00 - 9:30 9:30 - 10:00
A 2001 G SPL(4:00pm) 2006G SPL 2006G SPL  2006G SPL
U12G Sel
(Verbeek)
U12G Sel
(Verbeek)
       
B 2002 G SPL(4:00pm) 2005G SPL 2005G SPL
2005G SPL             
C   2004G SPL 2004G SPL
2004G SPL             

(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U12G House
(Worsley)
U12G House
(Worsley)
           

(Winter) Town Centre North - Friday

  4:00-4:30 4:30-5:00 5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30- 9:00 9:00- 9:30 9:30- 10:00
A U11G Div 1 (Maglio) U11G Div 1 (Maglio) PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
B U11G Div 2 (Maloney) U11G Div 2 (Maloney) PROSPECTS PROGRAM  PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
C U11G Div 2 (Scigliano) U11G Div 2 (Scigliano) PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
D U11G Div 2 (Killins) U11G Div 2 (Killins) PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
E     PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
F     PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
G     PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
H     PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES

(Winter) Town Centre West - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U12G Div 1
(Bartram) 
U12G Div 1
(Bartram)  
U14G MSL
(Verbeek)
U14G MSL
(Verbeek)
U14G Div 1
(Carmichael)
U14G Div 1
(Carmichael)
GAMES GAMES
GAMES
GAMES
B U12G Div 1
(Sadgrove)  
U12G Div 1
(Sadgrove)  
U118G Div 1
(Plican)
U118G Div 1
(Plican) 
U14B Div 3
(Patterson) 
U14B Div 3
(Patterson)
GAMES
GAMES
GAMES
GAMES 
C U12G Div 1
(Haranghy) 
U12G Div 1
(Haranghy) 
       
GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
D U11B House
(Dymock)
U11B House
(Dymock)
        GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
E U10G House
(Northcott)
U10G House
(Northcott)
        GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
F U12B House
(Ropele)
U12B House
(Ropele)
        GAMES
GAMES
GAMES
GAMES

(Winter) Monty Lower - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U9B House
(Gabel)
(Maillard)
U9B House
(Gabel)
(Maillard)
U8B House
(Tsonis)
(Maillard)
U8B House
(Tsonis)
(Maillard)
       
B                    
C                    
D                    

(Winter) Porter - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U11B House
(Roos)
U11B House
(Roos)
U8B House
(Spiro)
(Hartley)
U8B House
(Spiro)
(Hartley)
       
B         U12B House
(Wakeford)
(Hartley)
U12B House
(Wakeford)
(Hartley)
       
C                    
D                    

(Winter) Riverview Park - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8B House
(Le Roy)
(Ranch Park)
U8B House
(Le Roy)
(Ranch Park)
           
B     U12B House
(Wilson)
U12B House
(Wilson)
           
C                    
D                    

(Winter) Robson - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U8B House
(Spalek)
(Hartley)
  U10B House
(Spalek)
(Hartley)
U10B House
(Spalek)
(Hartley)
U9B House
(Hughes)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Hughes)
(Roy Stibbs)
       
B         U9B House
(Rosencrans)
(Victoria)
U9B House
(Rosencrans)
(Victoria)
       
C         U9B House
(Gill)
(Victoria Park)
U9B House
(Gill)
(Victoria Park)
       
D                    

(Winter) Monty Lower - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8B House
(Maltas)
(Hartley)
U8B House
(Maltas)
(Hartley)
U11B House
(Northcott)
U11B House
(Northcott)
       
B     U8B House
(Frouws)
(Roy Stibbs)
U8B House
(Frouws)
(Roy Stibbs)
           
C                    
D                    

(Winter) Porter - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U11G House
(Hot Shots)
(Ranch Park)
U11G House
(Hot Shots)
(Ranch Park) 
U9B House
(Faccio)
(Ranch Park) 
U9B House
(Faccio)
(Ranch Park)
       
B     U8B House
(Lorz)
(Roy Stibbs)
U8B House
(Lorz)
(Roy Stibbs) 
U11B House
(Beh)
(Hartley) 
U11B House
(Beh)
(Hartley)  
       
C     U11G House
(Ryshak)
(Maillard Middle)
U11G House
(Ryshak)
(Maillard Middle)
U12G House
(Bloom)
(Maillard Middle)
U12G House
(Bloom)
(Maillard Middle) 
       
D     U9G House
(Worsley)
(Maillard Middle) 
U9G House
(Worsley)
(Maillard Middle)
U12G House
(Worsley)
(Maillard Middle)
U12G House
(Worsley)
(Maillard Middle)
       

(Winter) Riverview Park - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U11G House
(Nash)
(Ranch Park)
U11G House
(Nash)
(Ranch Park) 
U12G House
(Morris)
(Ranch Park)
U12G House
(Morris)
(Ranch Park) 
       
B     U11G House
(Lock)
(Ranch Park)
U11G House
(Lock)
(Ranch Park) 
U12G House
(Bolam)
(Ranch Park)
U12G House
(Bolam)
(Ranch Park) 
       
    U10G Dev
(Sayers)
(Hartley)
U10G Dev
(Sayers)
(Hartley)  
 
         
D     U9G House
(Stefani)
(Victoria Park)
U9G House
(Stefani)
(Victoria Park)
U12G House
(Stefani)
(Victoria Park)
U12G House
(Stefani)
(Victoria Park)
       

(Winter) Robson - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U9G Dev
(Svoboda)
(Roy Stibbs)
U9G Dev
(Svoboda)
(Roy Stibbs)
U12G House
(Matheson)
(Roy Stibbs)
U12G House
(Matheson)
(Roy Stibbs)
       
B     U8G House
(Basra)
(Hartley)
U8G House
(Basra)
(Hartley)
   
       
C       U8G House
(Sadgrove)
(Victoria Park)
U8G House
(Sadgrove)
(Victoria Park)
         
D                    

(Winter) Monty Lower - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8B House
( Hatami)
(Brookmere)
U8B House
( Hatami)
(Brookmere)
   
       
B        

         
C                    
D                    

(Winter) Porter - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U12B House
(Papantoniou)
(Hartley)
U12B House
(Papantoniou)
(Hartley)
U11G House
(Moore)
(Brookmere)
U11G House
(Moore)
(Brookmere) 
       
B     U8B House
(Daibess)
(Hartley)
U8B House
(Daibess)
(Hartley)
U9G House
(Nagra)
(Hartley)
U9G House
(Nagra)
(Hartley)
       
C     U8G House
(Sihota)
(Roy Stibbs)
U8G House
(Sihota)
(Roy Stibbs)
U9B Dev
(Cremona)
(Hartley)
U9B Dev
(Cremona)
(Hartley)
       
D     U9B House
(Grace)
(Maillard)
U9B House
(Grace)
(Maillaird)
U11G House
(Allain)
(Brookmere)
U11G House
(Allain)
(Brookmere)
       

(Winter) Riverview Park - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A    

U8B House
(Wong)
(Ranch Park)

U8B House
(Wong)
(Ranch Park)
U12B House
(Shiavone)
(Ranch Park)
U12B House
(Shiavone)
(Ranch Park) 
       
B         U9G House
(Lankmayr)
(Ranch Park)
U9G House
(Lankmayr)
(Ranch Park)
       
C         U11B House
(Khatkar)
(Maillaird)
U11B House
(Khatkar)
(Maillaird)
       
D                    

(Winter) Robson - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8G House
(Barnard)
(Roy Stibbs)
U8G House
(Barnard)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Gunn)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Gunn)
(Roy Stibbs)
       
B     U8B Dev
(Maras)
(Victoria)
U8B Dev
(Maras)
(Victoria)
U9B House
(Barducci)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Barducci)
(Roy Stibbs) 
       
C         U9B House
(Mollah)
(Victoria)
U9B House
(Mollah)
(Victoria)
       
D         U9B House
(Gill)
(Victoria)
U9B House
(Gill)
(Victoria)
       

(Winter) Monty Lower - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U10G House
(Herrara De Fuente)
(Maillard)
U10G House
(Herrara De Fuente)
(Maillard) 
U8G House
(Herrara De Fuente)
(Maillaird)
U8G House
(Herrara De Fuente)
(Maillaird)
       
B            
       
                   
D                    

(Winter) Porter - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A    

U10G House
(Moretti)
(Roy Stibbs)

U10G House
(Moretti)
(Roy Stibbs) 
U11B House
(Kathakar)
(Ranch Park)
U11B House
(Kathakar)
(Ranch Park)
       
B     U10B House
(Ferriera)
(Hartley Field)
U10B House
(Ferriera)
(Hartley Field)
U11B House
(Chauhan)
(Ranch Park)
U11B House
(Chauhan)
(Ranch Park)
       
C     U8B Dev
(Smith)
(Hartley) 
U8B Dev
(Smith)
(Hartley)  
U11B House
(Handyside)
(Maillard Middle)
U11B House
(Handyside)
(Maillard Middle)
       
D     U10G House
(Lina)
(Maillard Middle)
U10G House
(Lina)
(Maillard Middle)
U9B House
(Wronski)
(Hartley)
U9B House
(Wronski)
(Hartley)
       

(Winter) Riverview Park - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U10B House
(Catherwood)        
(Ranch Park)        
U10B House
(Catherwood)
(Ranch Park)
           
B    
U10B House
(Loiero)
(Ranch Park)
U10B House
(Loiero)
(Ranch Park)  
U12B House
(Anderson)
(Ranch Park)
U12B House
(Anderson)
(Ranch Park)
       
C     U10B House
(Pastore)
(Maillard Middle)
U10B House
(Pastore)
(Maillard Middle)  
U11B House
(Shaferman)
(Hartley)
U11B House
(Shaferman)
(Hartley) 
       
D     U10B House
(Miller)
(Maillard Middle)
U10B House
(Miller)
(Maillard Middle)                         
U10B House
(Manhas)
(Maillaird)
U10B House
(Manhas)
(Maillaird)  
       

(Winter) Robson - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A

 

  U8B Dev
(Montilla)
(Roy Stibbs)
U8B Dev
(Montilla)
(Roy Stibbs) 
U9G House
(Marcos)
(Roy Stibbs)
U9G House
(Marcos)
(Roy Stibbs)
       
B        
U8B House
(Raghoobarsingh)
(Victoria Park)
U8B House
(Raghoobarsingh)
(Victoria Park)
       
C     U8B Dev
(Helfrich)
(Victoria Park)
U8B Dev
(Helfrich)
(Victoria Park)
U12G House
(Sammartino)
U12G House
(Sammartino)
       
D     U10B House
(Cosman)
(Roy Stibbs)
U10B House
(Cosman)
(Roy Stibbs)
U9G House
(Babcock)
(Victoria Park)
U9G House
(Babcock)
(Victoria Park)
       

(Winter) Monty Lower - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
C                    
D                    

(Winter) Porter - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
C                    
D                    

(Winter) Riverview Park - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
C                    
D                    

(Winter) Robson - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
C                    
D                    

CMFSC Field Training Plan


CMFSC FIELD TRAINING PLAN


The intention of this plan is to provide a field training plan to ensure fairness as well to provide direction to avoid any confusion on training layouts for team.

In some cases, teams will be assigned a number when a rotation cycle will be determined as outlined. Goals may need to be shared/alternated depending on how many are available on the field. Teams will take one goal and then if there are extra, they can be used.

Please click on the tabs to view the Field Plan and Rotations.

Click here for a PDF version of the plan.

Town Centre - North


Town Center North

4 teams per field

Teams are assigned a letter on the training schedule and will stay in their assigned location.

Town Center North

Town Center North

5 teams per field

Teams will rotate each time they have access to the field. 

Town Center North

Town Center North

6 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Town Center North

Town Center North

7-8 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Town Center North

All other Turf Fields


All other Turf Fields

2 teams per field

Teams will stay in their designated spot throughout the year.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

3 teams per field

Teams will rotate each time they have access to the field. They will be given a number from 1-3 and team 1 will start in quadrant A.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. Rotation may occur on a monthly basis.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

5-6 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

All other Turf Fields

All Weather Fields


Porter

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Porter

Riverview Park

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Riverview Park

Montgomery Middle Lower

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Montgomery Middle Lower

Spring 2019 Training Schedules will be released mid-2019.

 
Top