Coquitlam Metro-Ford Soccer Club Soccer for life!

  

SPRING, SUMMER & FALL 2019-2020 REGISTRATION NOW OPEN! Click here for more info

Looking for something?

Start typing in the search field below and hit enter

Coquitlam Metro-Ford Soccer Club

(Spring) Charles Best - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A  SPL 2007 Boys SPL 2007 Boys SPL 2007 Boys       U17B Div 1 (Gallo) U17B Div 1 (Gallo) U17B Met (Alvarez) U17B Met (Alvarez)
B   U14B Div 3 (Dunn)  U14B Div 3 (Dunn)       U15B Div 1 (Stewart) U15B Div 1 (Stewart)  
C             U15B Div 1 (Gasbarro) U15B Div 1 (Gasbarro)

(Spring) Town Centre East - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A Girls Prospects Academy Girls Prospects Academy Girls Prospects Academy SPL 2006 Boys SPL 2006 Boys SPL 2006 Boys SPL 2002 Boys SPL 2002 Boys SPL 2002 Boys  
B

  SPL 2003 Boys SPL 2003 Boys SPL 2003 Boys SPL 2001 Boys SPL 2001 Boys SPL 2001 Boys  
C





       

(Spring) Town Centre East (Warm Up Area) - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A Goalie Academy Goalie Academy Goalie Academy Goalie Academy Goalie Academy Goalie Academy        

(Spring) Town Centre West - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A  Boys Prospects Academy Boys Prospects Academy
Boys Prospects Academy
Boys Prospects Academy
Boys Prospects Academy
Boys Prospects Academy
SPL 2004 Boys SPL 2004 Boys SPL 2004 Boys
B





SPL 2005 Boys SPL 2005 Boys SPL 2005 Boys
C  








(Spring) Charles Best - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   SPL 2003 Girls SPL 2003 Girls SPL 2003 Girls SPL 2007 Girls SPL 2007 Girls SPL 2007 Girls SPL 2002 Girls SPL 2002 Girls SPL 2002
B   SPL 2004 Girls SPL 2004 Girls SPL 2004 Girls  SPL 2006 Girls SPL 2006 Girls SPL 2006 Girls SPL 2001 Girls SPL 2001 Girls SPL 2001
C  


SPL 2005 Girls SPL 2005 Girls SPL 2005 Girls


(Spring) Town Centre East - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A  
U14B Metro (Buric) U14B Metro (Buric) U16B Metro (Buric) U16B Metro (Buric) U15G Div 3 (Sawrenko) U15G Div 3 (Sawrenko) MWSL
MWSL
B  
U13 Div 2 (Wilson) U13 Div 2 (Wilson) U13B Div 1 (Di Francesco) U13B Div 1 (Di Francesco) U18G Metro (Lind-Petersen) U18G Metro (Lind-Petersen) MWSL
MWSL
C  
U15G Div 2 (Camele) U15G Div 2 (Camele) U13B Metro (Valente) U13B Metro (Valente) U15B Metro (Manfredi) U15B Metro (Manfredi) MWSL
MWSL

(Spring) Town Centre West - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A  
U14G Div 1 (Carmichael/Chow) U14G Div 1 (Carmichael/Chow)
U14G Metro (Dotto) U14G Metro (Dotto)        
B  


U16G Div 2 (Gallina) U16G Div 2 (Gallina)        
C  




       

(Spring) Charles Best - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
BCOTS BCOTS
BCOTS
BCOTS
B Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
BCOTS
BCOTS
BCOTS
BCOTS

(Spring) Town Centre East - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A SPL 2006 Girls & Boys SPL 2006 Girls & Boys SPL 2006 Girls & Boys SPL 2003 Girls & Boys SPL 2003 Girls & Boys SPL 2003 Girls & Boys U14G Div 1 (von Stefenelli)) U14G Div 1 (von Stefenelli) U17B Div 2 (Anderson) U17B Div 2 (Anderson)
B SPL 2005 Girls & Boys SPL 2005 Girls & Boys SPL 2005 Girls & Boys SPL 2002 Girls & Boys SPL 2002 Girls & Boys SPL 2002 Girls & Boys U16B Div 2 (Midgley) U16B Div 2 (Midgley)

C SPL 2004 Girls & Boys SPL 2004 Girls & Boys SPL 2004 Girls & Boys SPL 2001 Girls & Boys SPL 2001 Girls & Boys SPL 2001 Girls & Boys U16B Metro (D'Addabbo) U16B Metro (D'Addabbo)

D





U16B Div 2 (Burke)U16B Div 2 (Burke)

(Spring) Town Centre East (Warm Up Area) - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A





       

(Spring) Town Centre West - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A  
U13G Div 1 (Verbeek) U13G Div 1 (Verbeek)
U15G Metro (Verbeek) U15G Metro (Verbeek)



B  
U16G Div 2 (Gargan) U16G Div 2 (Gargan) U13G Div 2 (Samji) U13G Div 2 (Samji)



C  


U13G Div 2 (Burke) U13G Div 2 (Burke)



(Spring) Charles Best - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   SPL 2006 Boys SPL 2006 Boys SPL 2006 Boys SPL 2003 Boys SPL 2003 Boys SPL 2003 Boys SPL 2002 Boys SPL 2002 Boys SPL 2002 Boys
B   SPL 2004 Boys SPL 2004 Boys SPL 2004 Boys SPL 2005 Boys SPL 2005 Boys SPL 2005 Boys SPL 2001 Boys SPL 2001 Boys SPL 2001 Boys

(Spring) Percy Perry - Thursday

  4:30-5:00 5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30
A                    
B                    
C                    
D                    
E                    
F                    

(Spring) Town Centre East - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U14B Div 2(Scigliano) U14B Div 2 (Scigliano) U14B Div 2 (Scigliano)       U13G Metro (Price/King) U13G Metro (Price/King) MWSL
MWSL
B U14B Div 2 (Dill) U14B Div 2 (Dill) U14B Div 2 (Dill)       U14G Div 2 (Neuls) U14G Div 2 (Neuls) MWSL
MWSL
C  U13B Div 2 (Todd) U13B Div 2 (Todd) U13B Div 2 (Todd)      

MWSL
MWSL

(Spring) Town Centre West - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
       
B Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy
Player Academy Player Academy 
       

(Spring) Charles Best - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A








 
B








 

(Spring) Town Centre East - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A SPL 2001 Girls (4pm start)







 
B SPL 2005 Girls  SPL 2005 Girls SPL 2005 Girls SPL 2006 Girls SPL 2006 Girls SPL 2006 Girls


 
C SPL 2004 Girls   SPL 2004 Girls SPL 2004 Girls SPL 2007 Girls  SPL 2007 Girls  SPL 2007 Girls         

(Spring) Town Centre West - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A SPL 2003 Girls SPL 2003 Girls SPL 2003 Girls Goalkeeper Academy Goalkeeper Academy
Goalkeeper Academy
       
B SPL 2002 Girls SPL 2002 Girls SPL 2002 Girls U15G Met (Verbeek) U15G Met (Verbeek) U15G Met (Verbeek)        

(Spring) Roy Stibbs - Monday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00
A

 
B      

(Spring) Scott Creek - Monday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00
North A   2011 Boys House (Marchant) 2011 Boys House (Miller)
North B   2011 Boys House (Frouws)
South C  
2009 Boys House (Hockley)
South D   

(Spring) Roy Stibbs - Tuesday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00 8:00-9:00
A 2008 Girls Div 1A (Maglio) 2008 Girls Div 1B (Scigliano)
2009 Girls Div 1 (Griffiths) U14G Div 2 (Griffiths)
B 2008 Girls Div 1B (Maloney) 2011 Boys House (Maloney) 2008 Girls Div 1B (Killins)

(Spring) Scott Creek - Tuesday

           
  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00 8:00-9:00
North A
2011 Girls Development (Rosselli) 2009 Boys Div 2 (Commerford) U15 Boys Div 2 (Abraham)
North B 2010 Boys House (Rosencrans) 2010 Girls Development (Valente) 2008 Boys Div 2 (Wong)
North C
2008 Boys Div 2 (Carter)2010 Girls House (Worsley)
2010 Boys House (Faccio)
South D U9G H (Nagra)
2011 Boys House (Helfrich) 2009 Boys Div 1A (Catton)
South E
2010 Girls Development (Svoboda) 2008 Boys House (Antonson)

(Spring) Roy Stibbs - Wednesday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00 8:00-9:00
A  2011 Boys Development (Maras) 2011 Boys Development (Montilla) 2008 Boys Div 2 (Roos)
B 2010 Boys House (Grace) 2010 Boys House (Clarke) 2008 Boys House (Kesedzic)

(Spring) Scott Creek - Wednesday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00
North A
2010 Boys Development (Cremona) 2009 Boys Div 1A (Chow)
North B 2011 Girls Development (Quarto) 2010 Boys Development (Richards) 2009 Boys Div 1B (Todd)
North C
2010 Boys development (Kay) 2008 Boys House (Antonson)
South D  2009 Boys House (Buono) 2010 Boys Development (Mobilio) 2009 Girls Div 2 (Plican)
South E
2010 Boys Development (Price) 2009 Girls Div 2 (Sparks)

(Spring) Glen - Wednesday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00
A 2009 Boys House (Bekar) 2011 Girls Dev (Quarto) 2008 Boys Div 1 (Schwingenschloegl)
B
2010 Boys House (Meller) 2008 Boys Div 1 (Mollica)
C

2011 Girls House (Sihota)2009 Boys House (Pastore)
D

2009 Boys Div 1B (Ranallo)2009 Boys House (Loiero)

(Spring) Roy Stibbs - Thursday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00
A
2011 Boys Development (Smith)  2009 Girls Div 1B (Gasbarro)
B   2010 Girls House (MacKerricher)   2008 Boys House (Chauhan)

(Spring) Scott Creek - Thursday

  5:00-6:00pm 6:00-7:00pm 7:00-8:00pm
A   2011 Girls Development (Bartram) 2009 Boys Div 2 (Wallace)
B   2010 Girls Development (Henly) 2008 Boys House (Shaferman)
C   2010 Boys House (Mahinsa) 2009 Boys House (Catherwood)
D

U15G Div 1 (Chow)2008 Boys Div 2 (Handyside)

(Spring) Roy Stibbs - Friday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00
A      
B      

(Spring) Scott Creek - Friday

  5:00-6:00 6:00-7:00 7:00-8:00 8:00-9:00
A     2010 Boys House (Heatley)  
B        
C        

CMFSC Field Training Plan


CMFSC FIELD TRAINING PLAN


The intention of this plan is to provide a field training plan to ensure fairness as well to provide direction to avoid any confusion on training layouts for team.

In some cases, teams will be assigned a number when a rotation cycle will be determined as outlined. Goals may need to be shared/alternated depending on how many are available on the field. Teams will take one goal and then if there are extra, they can be used.

Please click on the tabs to view the Field Plan and Rotations.

Click here for a PDF version of the plan.

Town Centre - North


Town Center North

4 teams per field

Teams are assigned a letter on the training schedule and will stay in their assigned location.

Town Center North

Town Center North

5 teams per field

Teams will rotate each time they have access to the field. 

Town Center North

Town Center North

6 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Town Center North

Town Center North

7-8 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Town Center North

All other Turf Fields


All other Turf Fields

2 teams per field

Teams will stay in their designated spot throughout the year.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

3 teams per field

Teams will rotate each time they have access to the field. They will be given a number from 1-3 and team 1 will start in quadrant A.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. Rotation may occur on a monthly basis.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

5-6 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

All other Turf Fields

All Weather Fields


Porter

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Porter

Riverview Park

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Riverview Park

Montgomery Middle Lower

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Montgomery Middle Lower

All Weather Fields with Lights


Lights can be located at all of the all weather fields. They are on pre-set timers, but you may be required to activate them by pressing the main power button. If you are the last user on the field, please turn the lights off as you leave. 

Porter:
Along the MacIntosh St side of the gravel field, there is a large green electrical box. There is a large red button to press to turn the lights on and off. 

Riverview:
Between the baseball diamond and the playground, there are two large green electrical boxes. Between them, there is a sign for a button that turns on/off the lights. 

Monty:
You will be required to have a blue lock key to unlock the box to access the lights. The electrical box is near the top field along Montgomery St.  

Robson:
The button to turn on the lights is on the washroom building, located between the parking lot and the field. On the side of that building that faces the playground there is an on and off button right on it that you use. There is a water fountain right beside it.

 

If the lights do not turn on and it is dark, please contact Member Services