Coquitlam Metro-Ford Soccer Club Soccer for life!

  

SPRING, SUMMER & FALL 2019-2020 REGISTRATION NOW OPEN! Click here for more info

Looking for something?

Start typing in the search field below and hit enter

Coquitlam Metro-Ford Soccer Club

(Winter) Charles Best - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   2006B SPL (Marconato) 2006B SPL (Marconato)
2006B SPL (Marconato)
2005B SPL (Mazzarolo) 2005B SPL (Mazzarolo)
2005B SPL (Mazzarolo)
2002B SPL (Cargill) 2002B SPL (Cargill) 2002B SPL (Cargill)
B   U14B Metro (Buric) U14B Metro (Buric) U14B Metro (Buric) U16B Metro (Buric) U16B Metro (Buric) U16B Metro (Buric) 2003B SPL (Krivak) 2003B SPL (Krivak) 2003B SPL (Krivak)

(Winter) Cunnings - Monday

                       
  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A
U13B Div 3 (Wakeford)U13B Div 3 (Wakeford) U13B Div 3 (Sibley) U13B Div 3 (Sibley) U14B Div 3 Albrecht) U14B Div 3 (Albrecht) U16B Div 1 (Callister) U16B Div 1 (Callister)
D
U13B Div 1 (Di Francesco) U13B Div 1 (Di Francesco) U13B Div 3 (Manley) U13B Div 3 (Manley) U13B Div 2 (Vairo) U13B Div 2 (Vairo) U16B Div 2 (Midgley) U16B Div 2 (Midgley)
E
U11B House (Catherwood) U11B House (Catherwood) U14B Div 3 (Gehlen) U14B Div 3 (Gehlen) U14B Div 2 (Alvarez) U14B Div 2 (Alvarez) U16B Div 3 (McVey) U16B Div 3 (McVey)
F              

 

   

(Winter) Percy Perry - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A  2007B SPL (Kindel) 2007B SPL (Kindel) U13B Div 3 (Polano) U13B Div 3 (Polano) 2004B SPL (Low) 2004B SPL (Low) 2004B SPL (Low) U17B Metro (D'Addabbo) U17B Metro (D'Addabbo) U17B Metro (D'Addabbo)
B  U13B Metro (Valente) U13B Metro (Valente) U13B Div 3 (Andre) U13B Div 3 (Andre) U15B Metro (Manfredi) U15B Metro (Manfredi) U15B Metro (Manfredi) U18B Metro (Alvarez) U18B Metro (Alvarez) U18B Metro (Alvarez)
C  
U13B Div 2 (Wilson) U13B Div 2 (Wilson)





 








(Winter) Town Centre East - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A             U15B Div 1 (Gasbarro) U15B Div 1 (Gasbarro) U17B Div 2 (Anderson) U17B Div 2 (Anderson)
B             U16B Div 3 (Skaric) U16B Div 3 (Skaric) U17B Div 3 (Pesic) U17B Div 3 (Pesic)
C             U14B Div 3 (Bhatti) U14B Div 3 (Bhatti)

E            



F            



(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A






     

(Winter) Town Centre North - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A Prospects Academy Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
U15B Div 3 (Patterson) U15B Div 3 (Patterson) U18B Div 3 (Brauer) U18B Div 3 (Brauer)
B Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
U15B Div 3 (Fruci) U15B Div 3 (Fruci)

C Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
U15B Div 2 (Abraham) U15B Div 2 (Abraham)

D Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
U15B Div 1 (Townsend) U15B Div 1 (Townsend)

E Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
U15B Div 1 (Escobedo) U15B Div 1 (Escobedo)

(Winter) Town Centre West - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
 U14B Div 1 (Duncan) U14B Div 1 (Duncan) U17B Div 1 (Gallo) U17B Div 1 (Gallo)
B Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
U14B Div 2 (Dill) U14B Div 2 (Dill) U18B Div 2 (Vicente) U18B Div 2 (Vicente)
C Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
Prospects Academy
U14B Div 3 (Dunn) U14B Div 3 (Dunn)    
D Prospects Academy Prospects Academy Prospects Academy Prospects Academy Prospects Academy Prospects Academy        

(Winter) Charles Best - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   2006G SPL (Marconato) 2006G SPL (Marconato) 2006G SPL (Marconato) 2004G SPL (Cargill) 2004G SPL (Cargill) 2004G SPL (Cargill) Men's Premier Wolves Men's Premier Wolves Men's Premier Wolves
B   U14G Metro (Dotto) U14G Metro (Dotto) U14G Metro (Dotto) U18G Metro (Lind-Peterson) U18G Metro (Lind-Peterson) U18G Metro (Lind-Peterson) Men's Premier O35's Men's Premier O35's Men's Premier O35's

(Winter) Cunnings - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A

U14G Div 3 (Carter) U14G Div 3 (Carter) U13G Div 1 (Verbeek) U13G Div 1 (Verbeek)        
B

U13G Div 2 (Burke)
U13G Div 2 (Burke) U16B Div 2 (Burke) U16B Div 2 (Burke)        
C     U13G Div 2 (Samji) U13G Div 2 (Samji) U14G Div 1 (von Stefenelli) U14G Div 1 (von Stefenelli)        
D      U11B Div 1 (Catton) U11B Div 1 (Catton) U16B Div 1 (Catton) U16B Div 1 (Catton)        

(Winter) Percy Perry - Tuesday

                       
  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U12G Div 2 (Scigliano) U12G Div 2 (Scigliano) U14B Div 2 (Scigliano) U14B Div 2 (Scigliano) 2003G SPL (Pietramala) 2003G SPL (Pietramala) 2003G SPL (Pietramala) Women Premier (Sumner) Women Premier (Sumner) Women Premier (Sumner)
B U11G Div 1 (Griffiths) U11G Div 1 (Griffiths) U15G Div 2 (Griffiths) U15G Div 2 (Griffiths) U17G Metro (Azzi) U17G Metro (Azzi) U17G Metro (Azzi) 2002G SPL (Peat) 2002G SPL (Peat) 2002G SPL (Peat)
C U10G House (Stefani) U10G House (Stefani) U13G Div 3 (Stefani)U13G Div 3(Stefani)





D U9B House (Maloney) U9B House (Maloney) U12G Div 2 (Maloney) U12G Div 2 (Maloney)





E U12B Div 1 (Wong) U12B Div 1 (Wong) U11B Div 1 (Chow) U11B Div 1 (Chow)





F U12G Div 1 (Maglio) U12G Div 1 (Maglio)







(Winter) Town Centre East - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A             U15B Div 1B(Stewart) U15B Div 1B(Stewart) U18B Div 2 (Stewart) U18B Div 2 (Stewart)
            U15B Div 2 (Camele) U15B Div 2 (Camele)

C             U15G Div 1 (Chow) U15G Div 1 (Chow) U17G Div 3 (Fletcher) U17G Div 3 (Fletcher)
D             U15G Div 3 (Giovinazzo) U15G Div 3 (Giovinazzo)

(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A  Adaptive Soccer Adaptive Soccer Adaptive Soccer Adaptive Soccer Adaptive Soccer Adaptive Soccer        

(Winter) Town Centre North - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U13G Div 3 (Dawson) U13G Div 3 (Dawson)



U16G Div 1 (Gallina) U16G Div 1 (Gallina) U18G Div 1 (Wong) U18G Div 1 (Wong)
B U12B Div 1 (Mollica) U12B Div 1 (Mollica)



U16G Div 2 (Gargan) U16G Div 2 (Gargan) U17G Div 1 (Isomura) U17G Div 1 (Isomura)
C U11G House (Di Francesco) U11G House (Di Francesco)



U15G Div 3 (Sawrenko) U15G Div 3 (Sawrenko) U17G Div 1 (Bettamin) U17G Div 1 (Bettamin)
D U11B Div 2 (Commerford) U11B Div 2 (Commerford)



U14G Div 2 (Neuls) U14G Div 2 (Neuls)

E U11G Div 1B (Gasbarro) U11G Div 1B (Gasbarro)



U17G Div 2 (Wood) U17G Div 2 (Wood)

U12G Div 1B (Killins) U12G Div 1B (Killins)

















H









(Winter) Town Centre West - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A 2005G SPL (Mora) 2005G SPL (Mora) 2005G SPL (Mora) 2007G SPL (Mora) 2007G SPL (Mora) 2007G SPL (Mora)        
B U15G Metro (Verbeek) U15G Metro (Verbeek) U15G Metro (Verbeek) U13G Metro (King) U13G Metro (King) U13G Metro (King)        

(Winter) Charles Best - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U10G Dev (Valente) U10G Dev (Valente) U13B Metro (Valente) U13B Metro (Valente) U17B Div 1 (Gallo) U17B Div 1 (Gallo) Women Classic Royals Women Classic Royals 
B     U11B Div 2 (Todd) U11B Div 2 (Todd) U13B Div 2 (Todd) U13B Div 2 (Todd) U15B Metro (Manfredi) U15B Metro (Manfredi) Women O30 Selects  Women O30 Selects
C     U11G Div 2 (Potis) U11G Div 2 (Potis) U14B Metro (Buric) U14B Metro (Buric) U16B Metro (Buric) U16B Metro (Buric)    
    U11B House (Polano) U11B House (Polano) U13B Div 3 (Polano) U13B Div 3 (Polano)

   
    U11B Div 2 (Wallace) U11B Div 2 (Wallace)



   
    U12B Div 2 (Handyside) U12B Div 2 (Handyside)



   

(Winter) Cunnings - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A

U13B Div 3 (Manley) U13B Div 3 (Manley)            
B

U13B Div 3 (Wakeford) U13B Div 3 (Wakeford)            
C

U13B Div 3 (Andre) U13B Div 3 (Andre)            
D

U13B Div 2 (Wilson) U13B Div 2 (Wilson)            
E

U13B Div 3 (Ropele) U13B Div 3 (Ropele)            
F



           

(Winter) Percy Perry - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A

U11G Select (Gasbarro) U11G Select (Gasbarro) U15B Div 1 (Gasbarro) U15B Div 1 (Gasbarro) U17B Metro (D'Addabbo) U17B Metro (D'Addabbo) Women Div 2
Tornados
Women Div 2
Tornados
B

U11B Div 1 (Chow) U11B Div 1 (Chow) U14B Div 2 (Alvarez) U14B Div 2 (Alvarez) U18B Metro (Alvarez) U18B Metro (Alvarez) Women Div 2
Adrenaline
Women Div 2
Adrenaline
C

U13B Div 1 (Di Francesco)
U13B Div 1 (Di Francesco) U14B Div 1 (Duncan)
U14B Div 1 (Duncan)

   
D

U11G Div 2 (Plican) U11G Div 2 (Plican)



   
E

U12B Div 1 (Schwing) U12B Div 1 (Schwing)



   
F

U11B Div 1 (Ranallo) U11B Div 1 (Ranallo)



   

(Winter) Town Centre East - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A             U16B Div 3 (Skaric) U16B Div 3 (Skaric) U18B Div 2 (Vicente) U18B Div 2 (Vicente)
B             U16B Div 2 (Midgley) U16B Div 2 (Midgley) U18B Div 3 (Brauer) U18B Div 3 (Brauer)
C             U16B Div 1 (Callister) U16B Div 1 (Callister) U17B Div 2 (Anderson) U17B Div 2 (Anderson)
D            



(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A SPL SPL SPL SPL SPL SPL        

(Winter) Town Centre North - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A

U14B Div 3 (Dunn) U14B Div 3 (Dunn) U13B Div 2 (Vairo) U13B Div 2 (Vairo) U17B Div 3 (Buchan) U17B Div 3 (Buchan) Men Div 2 (Cigic) Men Div 2 (Cigic)
B

U10G House (Worsley) U10G House (Worsley) U13G Div 3 (Worsley) U13G Div 3 (Worsley) U17B Div 3 (Pesic) U17B Div 3 (Pesic) Men O35 (Fenekoldt) Men O35 (Fenekoldt)
C

U14B Div 3 (Albrecht) U14B Div 3 (Albrecht) U12B Div 2 (Roos) U12B Div 2 (Roos) U16B Div 3 (McVey) U16B Div 3 (McVey) Men Div 3 (Barnetson) Men Div 3 (Barnetson)
D

U10B Dev (Price) U10B Dev (Price) U13G Metro (King) U13G Metro (King) U15B Div 3 (Patterson) U15B Div 3 (Patterson) Men U21 (Georgas) Men U21 (Georgas)
E

U13B Div 3 (Sibley) U13B Div 3 (Sibley) U15B Div 1 (Townsend) U15B Div 1 (Townsend) U15B Div 3 (Fruci) U15B Div 3 (Fruci)

F

U14B Div 3 (Bhatti) U14B Div 3 (Bhatti) U15B Div 1 (Escobedo) U15B Div 1 (Escobedo) U15B Div 2 (Abraham) U15B Div 2 (Abraham)

G









H









(Winter) Town Centre West - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A SPL 4V4 SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
B SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
C SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
D SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
E SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       
F SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
SPL 4V4
       

(Winter) Charles Best - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   U11B Div 2 (Todd)
U11B Div 2 (Todd)
U13B Div 2(Todd)
U13B Div 2(Todd)
U14B Div 3 (Gehlen)
U14B Div 3 (Gehlen)
Men's Premier
Wolves 
Men's Premier
Wolves  
Men's Premier
Wolves  
B   U12G Div 1 (Scigliano) U12G Div 1 (Scigliano) U13B Div 2 (Scigliano) U13B Div 2 (Scigliano) U16G Div 1 (Gallina) U16G Div 1 (Gallina) Men's Div 1
Lupi
Men's Div 1
Lupi
Men's Div 1
Lupi
C   U11G Select 1 (Griffiths) U11G Select 1 (Griffiths) U15G Div 2 (Griffiths) U15G Div 2 (Griffiths) U17G Div 1 (Isomura) U17G Div 1 (Isomura)      
  U12B Div 1 (Chow) U12B Div 1 (Chow) U13G Div 2 (Burke) U13G Div 2 (Burke) U16B Div 2 (Burke) U16B Div 2 (Burke)      
E
U12B Div 1 (Wong)U12B Div 1 (Wong)






F
U12B Div 1 (Schwing)U12B Div 1 (Schwing)






(Winter) Cunnings - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   Metro 4V4 Metro 4V4
 Metro 4V4  Metro 4V4  Metro 4V4        
B   Metro 4V4
Metro 4V4
 Metro 4V4  Metro 4V4  Metro 4V4        
C   Metro 4V4
Metro 4V4
 Metro 4V4  Metro 4V4  Metro 4V4        
D   Metro 4V4
Metro 4V4
 Metro 4V4  Metro 4V4  Metro 4V4        

(Winter) Percy Perry - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A
2007B SPL (Kindel) 2007B SPL (Kindel) 2007B SPL (Kindel) 2004B SPL (Low) 2004 SPL (Low) 2004B SPL (Low) 2002B SPL (Cargill) 2002B SPL (Cargill) 2002B SPL (Cargill)
B
2006B SPL (Marconato) 2006B SPL (Marconato) 2006B SPL (Marconato) 2005B SPL (Mazzarolo) 2005B SPL (Mazzarolo)
2005B SPL (Mazzarolo)
2003B SPL (Krivak) 2003B SPL (Krivak) 2003B SPL (Krivak)
C
U15G Div 2 (Camele) U15G Div 2 (Camele)






(Winter) Town Centre East - Thursday

                       
  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A
U14G Div 1 (von Stefenelli) U14G Div 1 (von Stefenelli)


       
B
U13B Div 3 (Dawson)U13B Div 3 (Dawson)


       
C
U15G Div 3 (Giovinazzo) U15G Div 3 (Giovinazzo)


       
D
U14B Div 2 (Dill) U14B Div 2 (Dill)


       

(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A





       

(Winter) Town Centre North - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U11B Div 2 (Commerford) U11B Div 2 (Commerford)



U17G Div 2 (Wood) U17G Div 2 (Wood) Women Div 4
Crush 
Women Div 4
Crush
B U11B Div 1 (Ranallo) U11B Div 1 (Ranallo)



U17G Div 1 (Bettamin) U17G Div 1 (Bettamin) Women Div 1                
Impact
Women Div 1                
Impact
C U11B Div 2 (Wallace) U11B Div 2 (Wallace)



U17G Div 3 (Fletcher) U17G Div 3 (Fletcher) Women Div 3
Black Ice
Women Div 3
Black Ice
D U12B Div 2 (Handyside) U12B Div 2 (Handyside)



U15B Div 2 (Stewart) U15B Div 2 (Stewart)  U18B Div 2 (Stewart) U18B Div 2 (Stewart)
E





U18G Div 1 (Wong) U18G Div 1 (Wong)    
F





U15G Div 3 (Sawrenko) U15G Div 3 (Sawrenko)    
G





       
H





       

(Winter) Town Centre West - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U10G Dev (Valente) U10G Dev (Valente) U11B Div 1 (Catton) U11B Div 1 (Catton) U16G Div 1 (Catton) U16G Div 1 (Catton)        
B U11G Div 2 (Plican) U11G Div 2 (Plican) U12B Div 1 (Mollica) U12B Div 1 (Mollica) U14G Div 2 (Neuls) U14G Div 2 (Neuls)        
C

U13G Div 3 (Stefani) U13G Div 3 (Stefani) U15G Div 1 (Chow) U15G Div 1 (Chow)        
D

U11B House (Pregler) U11B House (Pregler) U16G Div 2 (Gargan) U16G Div 2 (Gargan)        
E

U12B Div 2 (Roos) U12B Div 2 (Roos)

       
F





       

(Winter) Charles Best - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A   U12G Div 1 (Maglio) U12G Div 1 (Maglio) U18G Metro (Lind-Peterson) U18G Metro (Lind-Peterson) U18G Metro (Lind-Peterson) GAMES GAMES
GAMES
GAMES
B   U12G Div 1B (Maloney) U12G Div 1B (Maloney)

  GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
C   U11G Div 2 (Potis) U11G Div 2 (Potis)

  GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
D
U12G Div 1B (Killins)U12G Div 1B (Killins)






(Winter) Cunnings - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U13G Div 1 (Verbeek) U13G Div 1 (Verbeek) U13G Div 1 (Verbeek) U15G Metro (Verbeek) U15G Metro (Verbeek) U15G Metro (Verbeek) GAMES GAMES
GAMES
GAMES
B U13G Div 3 (Worsley) U13G Div 3 (Worsley) U13G Div 3 (Worsley) U14G Metro (Dotto) U14G Metro (Dotto) U14G Metro (Dotto) GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
C GK Academy GK Academy GK Academy U13G Div 2 (Samji) U13G Div 2 (Samji)
GAMES
GAMES
GAMES
GAMES

(Winter) Percy Perry - Friday

  4:30-5:00 5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30
A                    
B                    
C                    
D                    
E                    
F                    

(Winter) Town Centre East - Friday

  5:00 - 5:30 5:30 - 6:00 6:00 - 6:30 6:30 - 7:00 7:00 - 7:30 7:30 - 8:00 8:00 - 8:30 8:30 - 9:00 9:00 - 9:30 9:30 - 10:00
A 2005G SPL (Mora) 2005G SPL (Mora) 2005G SPL (Mora) 2007G SPL (Mora) 2007G SPL (Mora) 2007G SPL (Mora) Games Games  Games Games
B 2004G SPL (Cargill) 2004G SPL (Cargill) 2004G SPL (Cargill) 2006G SPL (Marconato) 2006G SPL (Marconato) 2006G SPL (Marconato) Games Games Games Games
C





Games Games Games Games

(Winter) Town Centre East (Warm Up Area) - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A    

           

(Winter) Town Centre North - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30- 9:00 9:00- 9:30 9:30- 10:00
A PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
B PROSPECTS PROGRAM  PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
C PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
D PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
E PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
F PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
G PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES
H PROSPECTS PROGRAM PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   PROSPECTS PROGRAM   GAMES GAMES GAMES GAMES

(Winter) Town Centre West - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A 2003G SPL (Pietramala) 2003G SPL (Pietramala) 2003G SPL (Pietramala) U17G Metro (Azzi) U17G Metro (Azzi) U17G Metro (Azzi) GAMES GAMES
GAMES
GAMES
B 2002G SPL (Peat) 2002G SPL (Peat) 2002G SPL (Peat) U13B Div 3 (Ropele) U13B Div 3 (Ropele)
GAMES
GAMES
GAMES
GAMES 
C





GAMES
GAMES
GAMES
GAMES
D





GAMES
GAMES
GAMES
GAMES

(Winter) Monty Lower - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U9B House
(Gabel)
(Maillard)
U9B House
(Gabel)
(Maillard)
U8B House
(Tsonis)
(Maillard)
U8B House
(Tsonis)
(Maillard)
       
B                    
C                    
D                    

(Winter) Porter - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U11B House
(Roos)
U11B House
(Roos)
U8B House
(Spiro)
(Hartley)
U8B House
(Spiro)
(Hartley)
       
B         U12B House
(Wakeford)
(Hartley)
U12B House
(Wakeford)
(Hartley)
       
C                    
D                    

(Winter) Riverview Park - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8B House
(Le Roy)
(Ranch Park)
U8B House
(Le Roy)
(Ranch Park)
           
B     U12B House
(Wilson)
U12B House
(Wilson)
           
C                    
D                    

(Winter) Robson - Monday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A U8B House
(Spalek)
(Hartley)
  U10B House
(Spalek)
(Hartley)
U10B House
(Spalek)
(Hartley)
U9B House
(Hughes)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Hughes)
(Roy Stibbs)
       
B         U9B House
(Rosencrans)
(Victoria)
U9B House
(Rosencrans)
(Victoria)
       
C         U9B House
(Gill)
(Victoria Park)
U9B House
(Gill)
(Victoria Park)
       
D                    

(Winter) Monty Lower - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8B House
(Maltas)
(Hartley)
U8B House
(Maltas)
(Hartley)
U11B House
(Northcott)
U11B House
(Northcott)
       
B                    
C                    
D                    

(Winter) Porter - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8B House
(Frouws)
(Roy Stibbs)
U8B House
(Frouws)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Faccio)
(Ranch Park) 
U9B House
(Faccio)
(Ranch Park)
       
B     U8B House
(Lorz)
(Roy Stibbs)
U8B House
(Lorz)
(Roy Stibbs) 
U11B House
(Beh)
(Hartley) 
U11B House
(Beh)
(Hartley)  
       
C                    
D                    

(Winter) Riverview Park - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
         
         
D                    

(Winter) Robson - Tuesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B     U8G House
(Basra)
(Hartley)
U8G House
(Basra)
(Hartley)
   
       
C          
         
D                    

(Winter) Monty Lower - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8B House
( Hatami)
(Brookmere)
U8B House
( Hatami)
(Brookmere)
   
       
B        

         
C                    
D                    

(Winter) Porter - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U12B House
(Papantoniou)
(Hartley)
U12B House
(Papantoniou)
(Hartley)
U11G House
(Moore)
(Brookmere)
U11G House
(Moore)
(Brookmere) 
       
B     U8B House
(Daibess)
(Hartley)
U8B House
(Daibess)
(Hartley)
U9G House
(Nagra)
(Hartley)
U9G House
(Nagra)
(Hartley)
       
C     U8G House
(Sihota)
(Roy Stibbs)
U8G House
(Sihota)
(Roy Stibbs)
U9B Dev
(Cremona)
(Hartley)
U9B Dev
(Cremona)
(Hartley)
       
D     U9B House
(Grace)
(Maillard)
U9B House
(Grace)
(Maillaird)
U11G House
(Allain)
(Brookmere)
U11G House
(Allain)
(Brookmere)
       

(Winter) Riverview Park - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A    

U8B House
(Wong)
(Ranch Park)

U8B House
(Wong)
(Ranch Park)
U12B House
(Shiavone)
(Ranch Park)
U12B House
(Shiavone)
(Ranch Park) 
       
B         U9G House
(Lankmayr)
(Ranch Park)
U9G House
(Lankmayr)
(Ranch Park)
       
C         U11B House
(Khatkar)
(Maillaird)
U11B House
(Khatkar)
(Maillaird)
       
D                    

(Winter) Robson - Wednesday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A     U8G House
(Barnard)
(Roy Stibbs)
U8G House
(Barnard)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Gunn)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Gunn)
(Roy Stibbs)
       
B     U8B Dev
(Maras)
(Victoria)
U8B Dev
(Maras)
(Victoria)
U9B House
(Barducci)
(Roy Stibbs)
U9B House
(Barducci)
(Roy Stibbs) 
       
C         U9B House
(Mollah)
(Victoria)
U9B House
(Mollah)
(Victoria)
       
D         U9B House
(Gill)
(Victoria)
U9B House
(Gill)
(Victoria)
       

(Winter) Monty Lower - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A            
       
B            
       
                   
D                    

(Winter) Porter - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A    

U10G House
(Moretti)
(Roy Stibbs)

U10G House
(Moretti)
(Roy Stibbs) 
   
       
B        
           
C     U8B Dev
(Smith)
(Hartley) 
U8B Dev
(Smith)
(Hartley)  
           
D        
U9B House
(Wronski)
(Hartley)
U9B House
(Wronski)
(Hartley)
       

(Winter) Riverview Park - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A         U8G House
(Townsend)
(Maillaird)
U8G House
(Townsend)
(Maillaird)
       
B    
               
C          U11B House
(Shaferman)
(Hartley)
U11B House
(Shaferman)
(Hartley) 
       
D                             
           

(Winter) Robson - Thursday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A

 

  U8B Dev
(Montilla)
(Roy Stibbs)
U8B Dev
(Montilla)
(Roy Stibbs) 
           
B        
U8B House
(Raghoobarsingh)
(Victoria Park)
U8B House
(Raghoobarsingh)
(Victoria Park)
       
C     U8B Dev
(Helfrich)
(Victoria Park)
U8B Dev
(Helfrich)
(Victoria Park)
           
D        
           

(Winter) Monty Lower - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
C                    
D                    

(Winter) Porter - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
C                    
D                    

(Winter) Riverview Park - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
C                    
D                    

(Winter) Robson - Friday

  5:00-5:30 5:30-6:00 6:00-6:30 6:30-7:00 7:00-7:30 7:30-8:00 8:00-8:30 8:30-9:00 9:00-9:30 9:30-10:00
A                    
B                    
C                    
D                    

CMFSC Field Training Plan


CMFSC FIELD TRAINING PLAN


The intention of this plan is to provide a field training plan to ensure fairness as well to provide direction to avoid any confusion on training layouts for team.

In some cases, teams will be assigned a number when a rotation cycle will be determined as outlined. Goals may need to be shared/alternated depending on how many are available on the field. Teams will take one goal and then if there are extra, they can be used.

Please click on the tabs to view the Field Plan and Rotations.

Click here for a PDF version of the plan.

Town Centre - North


Town Center North

4 teams per field

Teams are assigned a letter on the training schedule and will stay in their assigned location.

Town Center North

Town Center North

5 teams per field

Teams will rotate each time they have access to the field. 

Town Center North

Town Center North

6 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Town Center North

Town Center North

7-8 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Town Center North

All other Turf Fields


All other Turf Fields

2 teams per field

Teams will stay in their designated spot throughout the year.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

3 teams per field

Teams will rotate each time they have access to the field. They will be given a number from 1-3 and team 1 will start in quadrant A.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. Rotation may occur on a monthly basis.

All other Turf Fields

All other Turf Fields

5-6 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

All other Turf Fields

All Weather Fields


Porter

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Porter

Riverview Park

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Riverview Park

Montgomery Middle Lower

4 teams per field

Teams will stay in their assigned location. 

Montgomery Middle Lower

All Weather Fields with Lights


Lights can be located at all of the all weather fields. They are on pre-set timers, but you may be required to activate them by pressing the main power button. If you are the last user on the field, please turn the lights off as you leave. 

Porter:
Along the MacIntosh St side of the gravel field, there is a large green electrical box. There is a large red button to press to turn the lights on and off. 

Riverview:
Between the baseball diamond and the playground, there are two large green electrical boxes. Between them, there is a sign for a button that turns on/off the lights. 

Monty:
You will be required to have a blue lock key to unlock the box to access the lights. The electrical box is near the top field along Montgomery St.  

Robson:
The button to turn on the lights is on the washroom building, located between the parking lot and the field. On the side of that building that faces the playground there is an on and off button right on it that you use. There is a water fountain right beside it.

 

If the lights do not turn on and it is dark, please contact Member Services